27 اسفند 1396       18مارس2018        ساعت   
اکو آنلاین:قاسم خورشیدی اظهار داشت موضوع صیانت و پیشگیری از قاچاق خاک بدلیل اهمیت همیشه مورد توجه ستاد بوده است.
به گزارش پایگاه خبری اکو آنلاین:   وی افزود بررسی­های بعمل آمده حاکی است که تا کنون حتی یک مورد قاچاق خاک از استان­های خوزستان، بوشهر و هرمزگان گزارش نشده، استان هرمزگان به ویژه جزیره هرمز به دلیل دارا بودن طیف گسترده­ای از خاک­های رنگی که تعداد آن­ها را تا ۷۰ نوع ذکر می کنند همیشه مورد استقبال گردشگران و مسافران بوده که بعضاً مقدار کمی بعنوان سوغات به همراه می­برند و موضوعیت قاچاق را ندارد.

خورشیدی  در گفتگوی اختصاصی با پویانیوز تصریح کرد در زمره خاکهای صنعتی، تنها خاکی که از جزیره هرمز خارج می­شود، خاک سرخ از یک معدن دارای پروانه بهره­برداری از سازمان صنعت، معدن و تجارت بوده که با نظارت دستگاه­های ذی­ربط و رعایت تشریفات قانونی به انجام می­رسد که ۶۰ درصد از معدن مذکور متعلق به اهالی جزیره می­باشد و مجوز صادره نیز در حال بازنگری است.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد در استان بوشهر شبهه­ی صادرات خاک توسط یک شرکت سیمان گزارش شده بود که پس از بررسی توسط دستگاه­های متولی مشخص شد، محموله­های صادراتی نوعی خاک است به نام کلینگر که ترکیب اولیه تولید سیمان می­باشد و به شکل رسمی و قانونی صادر می­شود.

خورشیدی در پایان یادآور شد، به دلیل اینکه خاک جزو منابع پایه محسوب می­شود صدور مجوز قانونی برای صادرات خاک کشاورزی، مرتعی و نباتی ممنوع بوده و صرفاً صادرات خاک صنعتی با مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت موضوعیت داشته و قانون حفاظت از خاک در کمیسیون­های مرتبط در مجلس در حال بررسی است.

خورشیدی افزود ستاد ضمن هماهنگی با دستگاه­های مرتبط مانند وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حفاظت محیط زیست، … و کمیسیون­های برنامه­ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز سراسر کشور دقت و نظارت لازم را در حفظ این سرمایه ملی داشته و دارد.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا در خصوص تعیین تکلیف خودروهای لوکس قاچاق و پایان مهلت چهارماهه ی تعیین شده به پویا نیوز گفت.

مطابق آئین نامه اجرایی مواد ۵۵ و ۵۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، فروش کالاهای ضبط قطعی از جمله خودرو منوط به صادرات بوده و در غیر اینصورت امحاء می­شود.

قاسم خورشیدی تصریح کرد با توجه به زمان اجرای دستورالعمل نحوه صادرات و امحای کالاهای قاچاق، سازمان جمع­آوری و فروش اموال تملیکی در حال برگزاری مزایده فروش خودرو به شرط صادرات می­باشد چنانچه سازمان مذکور در فروش خودروهای مکشوفه­ی قاچاق  به شرط صادرات از طریق مزایده توفیقی نداشته باشد باید نسبت به امحاء آن اقدام شود.

خورشیدی در خصوص عقب نشینی از امحاء کالاهای قاچاق کفت؛ آنچه همواره مورد تأکید ستاد بوده است اصل عدم بازتوزیع کالاهای مکشوفه قاچاق در بازار داخلی است و برای امحاء کالاهای قاچاق ضبط قطعی، قانونگذار در مواد ۵۵ و ۵۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شرایطی را تعیین کرده که در آئین نامه مربوطه به نحوه اجرای آن اشاره کرده است و عقب نشینی در کار نیست.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا ادامه داد هیچ وقفه­ای در امحای کالاهای قاچاق ضبط قطعی صورت نگرفته و به شکل مستمر در سراسر کشور شاهد امحای آن هستیم به طور مثال:

  • خراسان رضوی در تاریخ ۲۴/۹/۹۵ به میزان ۲۰ تن و ارزش بیش از ۱٫۵ میلیارد ریال.
  • استان مرکزی در تاریخ ۲۴/۹/۹۵ به میزان ۲۰ تن به ارزش بیش از ۲ میلیارد ریال.
  • اصفهان در تاریخ ۲۶/۸/۹۵ به میزان ۲۰ تن و ارزش ۱۰ میلیارد ریال.
  • کردستان در تاریخ ۲۶/۹/۹۵ به میزان ۱۰ تن و به ارزش ۲ میلیارد ریال.
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 برنامه دولت برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری      کشف قیمت سهام عرضه اولیه در محدوده ۶۰ درصدی ارزش دارایی      پیش‌فروش سکه از سوی بانک مرکزی آغاز شد      وزیر اقتصاد: نرخ ارز قطعا کاهش می‌یابد     صالحی امیری: آمادگی دارم به احترام افكارعمومي پست شهرداری را واگذار کنم     سود قاچاق موبایل برای قاچاقچیان چقدر است؟     تشریح اولویت‌ها در توسعه زراعت چوب/استفاده از ظرفیت بخش‌خصوصی     تخلفات آشکار یک ایرلاین خارجی در ایران + سند