3 خرداد 1397       24مه2018        ساعت   
اکو آنلاین: استاد اقتصاد سیاسی دانشگاه شیکاگو معتقد است، با توجه به تحریم‌ها، شرکت‌های ایرانی تجربه کافی را برای تولید و فروش، در بازارهای خارجی نداشته‌اند، لذا دولت باید تسهیلات مالی را به شرکت‌های صادرکننده ارائه کند.
به گزارش پایگاه خبری اکو آنلاین:   پروفسور «ماروین زونیس» (Marvin Zonis) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی با بیان اینکه در ایران، با وجود جمعیت زیاد، اندازه بازار برای تولیدکنندگان به اندازه کافی بزرگ نیست، ادامه داد: برای اینکه تولید کارآمدی ایجاد شود، شرکت‌ها باید صادرات خود را آغاز کنند تا تعداد مشتریان بالقوه را افزایش دهند. با توجه به تحریم‌ها، شرکت‌های تجربه کافی برای تولید و فروش در بازارهای خارجی نداشته‌اند. دولت باید نسبت به شرکت‌های صادرات کننده، یارانه دهد و با در غیر این صورت تسهیلاتی را ارائه کند. این متفاوت از مدل لیبرال ایالات‌متحده است. البته خطر در جایی است که فساد، اعطای یارانه را به‌سوی صادرکنندگان بدون استحقاق منحرف سازد؛ اما بسیاری از مؤلفه‌های دیگری وجود دارد که کشورهای درحال‌توسعه‌ای مانند ایران، در آغاز ورود به اقتصاد جهانی باید نسبت به اصلاح مدل لیبرال آمریکا انجام دهند. اما شکی نیست که مدل لیبرال پایه، مدل اصلی خواهد بود.

او با بیان اینکه اقتصاد لیبرالی در صورتی می‌تواند توسط کشورهای درحال‌توسعه استفاده شود که پیش‌شرط‌هایی در این کشورها وجود داشته باشد، افزود: من فکر می‌کنم مدل اقتصادی لیبرال، البته با اصلاحاتی برای ایران مناسب است؛ اما تغییرات مهم هستند. به‌عنوان‌مثال، مدل‌های اقتصادی لیبرال بر فرض بازار و فرض رقابت میان تولیدکنندگان در یک کالا وجود دارد. این در حالی است که در کشورهای درحال‌توسعه اغلب رقابت وجود ندارد و یا بیش از یک یا دو تولیدکننده یک کالا نیست؛ بنابراین دولت باید برای حمایت از مصرف‌کنندگان و برای جلوگیری از تبانی در میان تولیدکنندگان دخالت کند که البته امکان وجود فساد در دولت، حفظ و نظم دهی به تولیدکنندگان را بسیار دشوار می‌سازد.

نویسنده کتاب «تجارت جهانی و سیاست محلی در دنیای بحران‌محور» با اشاره به اثرات زیست‌محیطی تولید انبوه در مدل سرمایه‌داری کاپیتالیستی گفت: من در مورد این مسئله خوش‌بین‌تر از گذشته هستم؛ چراکه پیشرفت فوق‌العاده‌ای را در بهره‌وری انرژی در طول سال‌های اخیر دیده‌ام. تمام این روش‌ها، از افزایش کیلومترها رانندگی با یک لیتر بنزین تا توانایی تولید برق از طریق انرژی خورشیدی و باد را در برمی‌گیرد. بنابراین این میزان از منابع محدودی که مصرف خواهیم کرد به‌طور چشمگیری کاهش‌ یافته است. علاوه بر این‌که ما در حال پیدا کردن جایگزین‌های تکنولوژیکی برای کالاهایی هستیم که عرضه محدودی دارند و درنتیجه گران‌تر هستند. اضافه بر اینکه ما در حال فراگرفتن گسترش مواد غذایی هستیم. چالش در مدیریت عاقلانه‌تر منابع محدود است. هیچ‌چیز بهتر از مشکلات آب، این موضوع را به‌خوبی نشان نمی‌دهد.

وی گفت: ما در خصوص این منابع کمیاب و استفاده از آن برای بهترین و مفیدترین هدف، عاقلانه رفتار نکرده‌ایم. اجازه بدهید تا برای شما مثالی آمریکایی را ارائه دهم. در کالیفرنیا با 35 میلیون نفر، 25 درصد از تمام آب مصرف می‌شود تا فقط دو محصول رشد کند؛ یونجه و پنبه. محصولات زراعی که ارزش‌افزوده پایینی دارند و واقعاً احمقانه است که در یک ایالت بسیار خشک پرورش یابند. اما چنین عملی اتفاق می‌افتد؛ چراکه دولت فدرال مدت‌ها پیش معامله¬ای را در اختصاص دادن آب در قیمت‌های پایین با کشاورزان منعقد کرده است. چنین توافقی برای کشاورزانی که این محصولات را پرورش می‌دهند، مقرون‌به‌صرفه است؛ بنابراین زمانی که اتلاف دیوانه‌واری از منابع صورت می‌گیرد، نیاز به مدیریت بهتر منابع داریم.

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 لزوم تشکیل انجمن جوانان اتاق بازرگانی تهران در سال حمایت از تولید و کالای ایرانی     ستفاده از زنان توانمند در عرصه مدیریت کشور در جامعه بین الملل تاثیر دارد/ موفقیت مدیر عامل هواپیمایی کشور راه را برای حضور بانوان در پست‌های مدیریتی هموارتر کرد      به پرداخت ملت بیش از ۳۰۰ درگاه غیرمجاز را مسدود کرد      پیش‌بینی بانک جهانی درباره قیمت طلا      ۱۷ هزار‌میلیارد تومان درآمد دولت به خزانه نرفت       155 تعاونی دانش بنیان در کشور فعال هستند      برجام نباشد هیچ چارچوبی برای ادامه گفت‌وگوها وجود ندارد      کرباسیان: مشکلات اقتصادی را بزرگ‌نمایی نکنید