3 بهمن 1395       22ژانویه2017        ساعت   
کد خبر : 75939
تاریخ خبر : 1395/10/06 11:18 ق ظ
اکو آنلاین: در حالی موضوع صادرات گاز به کویت مورد توجه قرار گرفته است که تجارت گاز یکی از بهترین راهکارهای ایجاد پیوندهای راهبردی بین کشورها است و می‌تواند موجب افزایش پیوندهای راهبردی میان ایران و این کشور حاشیه خلیج فارس شود.
به گزارش پایگاه خبری اکو آنلاین:   به تازگی حمیدرضا عراقی در گفت‌وگو  از ابراز علاقه جدی کویت برای واردات گاز از ایران و جریان داشتن مذاکراتی میان ایران و کویت برای تجارت گاز خبر داده است.

کشورهای حوزه حاشیه خلیج فارس یکی از مناطقی است که در سال‌های اینده با رشد مصرف گاز در نتیجه افزایش تقاضا مواجه خواهند به همین دلیل این کشورها به دنبال ایجاد یک مسیر تامین پایدار گاز برای خود می‌باشند که تلاش‌ها برای احداث واحدهای ال.ان.جی در سال های گذشته در همین راستا تحلیل می‌شوند.

این درحالی است که اقتصادی ترین مسیر واردات گاز این کشورها واردات از طریق خط لوله از ایران است زیرا ایران علاوه بر نزدیکی جغرافیایی به این کشورها بزرگترین دارنده ذخایر گاز جهان نیز محسوب می‌شود.

با توجه به وجود مازاد گاز در کشور و همچنین با توجه به معکوس بودن زمان پیک مصرف گاز کشور ما با کشورهای حوزه حاشیه خلیج فارس ایران هیچگونه مشکلی در تامین گاز مورد نیاز این کشورها نخواهد داشت.

از طرفی نیز ایران با توجه به همسایگی با ترکمنستان و روسیه دو دارنده بزرگ دیگر ذخایر گاز جهان در صورت تناسب قیمت‌ها می‌تواند گاز مورد نیاز این کشورها را با واردات و تجارت گاز از دیگر کشورهای همسایه خود تامین کند. نکته کلیدی آنجاست که قطر در این میان به علت تعهدات طولانی مدت تامین گاز در قراردادهای بلندمدت خود ظرفیت تامین گاز مورد نیاز کشورهای این منطقه را ندارد.

از طرفی نیز تجارت گاز همواره یکی از ابزارهای کاربردی برای توسعه روابط و افزایش سطح همکاری‌ها میان کشورهای مختلف بوده است. ایران به عنوان بزرگترین دارنده ذخایر گاز جهان  میتواند با بهره‌گیری از قدرت تجارت گاز خود سطح روابط خود را با همسایگان را توسعه داده و پیوندهای راهبردی با این کشورها برقرار کند و در مناسبات بین المللی از این روابط بهره کافی را ببرد.

صادرات گاز به حوزه خلیج فارس و دیگر همسایگان همواره جزو اولویت‌های صادرات گاز کشور بوده است اما عملکرد ضعیف دولتمردان در توسعه روابط تجاری در این حوزه موجب معطل ماندن این مهم در کشور تا به امروز شده است. در صورت مدیریت درست این مذاکرات و رعایت نکات مهمی چون بستن قرارداد با دولت کویت نه شرکت‌های واسط و همچنین توجه به قیمت تجارت گاز فعلی در منطقه با توجه به قراردادهای گازی جاری در منطقه میتوان از این فرصت به خوبی استفاده کرده و این مهم را اجرایی کرد.

باید توجه داشت که ایران هم اکنون در حال ساخت خط لوله صادرات گاز به بصره در جنوب عراق است که می توان با ساخت ادامه آن به طول 35 کیلومتر گاز را علاوه بر بصره به کویت نیز صادر کرد.

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
  تعداد دانلود غیرمجاز آثار سینمایی و گردش مالی آن قابل ملاحظه نیست     30 درصد احکام برنامه ششم اضافه است     دولت به عنوان کارفرمای بزرگ مسئولیت کاهش شدید قدرت خرید کارگران را نمی‌پذیرد     هدف‌گذاری نصب تجهیزات هواشناسی دریایی تا اقیانوس هند     اپراتورها آماده تفکیک ترافیک داخل از خارج شدند     25 درصد واحدهای پلاسکو تحت پوشش بیمه بوده‌اند     بازگشت ثبات و آرامش به بازار ارز     ساختمان پلاسکو در تهران فرو ریخت/ ۳۰ آتش نشان دچار حادثه شدند