3 خرداد 1397       24مه2018        ساعت   
کد خبر : 55065
تاریخ خبر : 1395/09/22 10:31 ق ظ
اکو آنلاین: ایران و روسیه به عنوان مهمترین شرکای سیاسی در منطقه قصد دارند تا در زمینه های دیگر از جمله اقتصاد نیز روابط خود را توسعه دهند.
به گزارش پایگاه خبری اکو آنلاین:   کشور روسیه یکی از مهمترین شرکای سیاسی ایران به شمار می رود اما  روابط دو کشور در زمینه تجاری و اقتصادی وضعیت مناسبی ندارد. به همین دلیل در سال های اخیر  دو کشور سعی کرده اند راهکارهایی برای توسعه روابط اقتصادی بیندیشند.

در سال های اخیر و به دنبال تحریم های اتحادیه اروپا بر علیه روسیه، نیاز به ارتباط بیشتر میان دو کشور احساس شد و تجار روس علاقه مندی خود را برای همکاری با بخش خصوصی ایران نشان دادند اما برخی مشکلات از جمله تعرفه ها و عدم شناخت بخش خصوصی ایران از بازار روسیه موجب شد مانع شد که سطح روابط تجاری دو کشور به سطح رضایت بخشی برسد.

اما در ماه های گذشته تلاش هایی از سوی دو کشور برای توسعه این روابط انجام گرفته است که در این راستا هیاتی متشکل از ۳۰۰ نفر و از ۱۸۰ شرکت عمده از کشور روسیه به ایران سفر کرده اند تا بطور مستقیم با بخش خصوصی و بخش دولتی ایران به گفتگو بپردازند.

حل مسائل بانکی بین دو کشور

در این راستا قدیر قیافه نایب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه هیات ورودی در قالب کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی و فرهنگی و علمی ایران و روسیه به کشور ما سفر کرده است، گفت: موضوع کمیسیون مبحث توسعه همکاری ها در قالب کمیسیون دولتی و بخش خصوصی است که در کمیته های تخصصی موضوعات مورد بررسی قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه روس ها در تامین مایحتاج خود در حوزه های مختلف ظرفیت های ایران را شناسایی کردند، افزود: این هیات تجاری به ایران آمده است تا شرکای تجاری خود را پیدا کرده و در بخش های مختلف انتقال تکنولوژی همکاری کنند.

این فعال بخش خصوصی با اشاره به اینکه موضوع انتقال تکنولوژی و تامین نیازهای کشور روسیه در این جلسات مورد بررسی قرار می گیرد، گفت: در همایشی که به این منظور برگزار می شود، بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ فعال اقتصادی کشور حضور دارند و به بررسی و آسیب شناسی  روابط دو کشور می پردازند همچنین در انتها راهکارهایی برای توسعه روابط پیشنهاد خواهد شد.

قیافه موضوع نفت و گاز و پتروشیمی و تامین مالی پروژه ها را از دیگر مسائلی عنوان کرد که میان دو طرف مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و اظهار داشت: یکی از موانع توسعه روابط با روسیه مسائل بین بانکی است که نیاز است در این خصوص جلساتی برگزار شده و مشکلات و موانع و راهکارها بررسی شود.

وی با اعلام اینکه باید بین دو کشور در حوزه بانکی روابط کارگزاری ایجاد شود، گفت: یکی دیگر از مباحثی که مورد بررسی قرار خواهد گرفت در حوزه صادرات غیرنفتی دو کشور است که در این جلسات مقامات دو کشور و بخش خصوصی حضور یافته و به بحث و تبادل نظر می پردازند.

وی با بیان اینکه در حوزه انتقال تکنولوژی در بخش های صنعت و معدن هم بین مقامات روسی و ایرانی جلساتی برگزار می شود، افزود: امیدواریم این جلسات به توسعه روابط دو کشور کمک کند البته در این بخش نیازمند تلاش و همت فعالان بخش اقتصادی دور کشور و فراهم سازی  زیرساخت های نرم افزاری و قانونی مناسب میان دو کشور است.

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه با اعلام اینکه کشور روسیه ظرفیت های بالایی در بخش های مختلف اقتصادی دارد، گفت: سهم ما از واردات روسیه بسیار ناچیز است و صادرات ما به این کشور ۳۵۰ تا ۴۵۰ میلیون دلار بوده است که بسیار اندک است.

قیافه با بیان اینکه تجار ما شناخت خوبی از بازار روسیه ندارند، اظهار داشت: نیاز است که بخش های عمومی و دولتی و بخش خصوصی دو کشور تلاش هایی را برای شناسایی ظرفیت های دو کشور داشته باشند.

وی حجم با بیان اینکه در سال جاری حجم مبادلات با روسیه ۸۰ درصد افزایش یافته است، گفت: البته بازهم رقم بسیار ناچیز و اندکی است بطوریکه سال گذشته رقم تجارت دو کشور ۱.۴ میلیارد دلار بوده که پیش بینی می کنیم امسال به ۲ میلیارد دلار برسد.

این فعال بخش خصوصی در خصوص جایگزینی روبل و ریال در معاملات بین دو کشور، اظهار داشت: با توجه به اینکه عمده درآمد هر دو کشور از محل نفت و گاز و مواد خام است و قیمت این مواد هم تحت تاثیر بازارهای جهانی است بنابراین ارزش پول ملی هر دو کشور از بازارهای جهانی تاثیر می گیرد.

قیافه با اشاره به اینکه پول ملی دو کشور وابسته به ارز آمریکا است و از این پول تاثیر می گیرد، گفت: هر دو کشور از ثبات اقتصادی مناسبی برخوردار نیستند و اقتصاد آنها فراز و نشیب زیادی دارد بنابراین اینکه از پول ملی دو کشور در مبادلات استفاده شود، کار را سخت می کند.

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 لزوم تشکیل انجمن جوانان اتاق بازرگانی تهران در سال حمایت از تولید و کالای ایرانی     ستفاده از زنان توانمند در عرصه مدیریت کشور در جامعه بین الملل تاثیر دارد/ موفقیت مدیر عامل هواپیمایی کشور راه را برای حضور بانوان در پست‌های مدیریتی هموارتر کرد      به پرداخت ملت بیش از ۳۰۰ درگاه غیرمجاز را مسدود کرد      پیش‌بینی بانک جهانی درباره قیمت طلا      ۱۷ هزار‌میلیارد تومان درآمد دولت به خزانه نرفت       155 تعاونی دانش بنیان در کشور فعال هستند      برجام نباشد هیچ چارچوبی برای ادامه گفت‌وگوها وجود ندارد      کرباسیان: مشکلات اقتصادی را بزرگ‌نمایی نکنید