3 اردیبهشت 1397       23آوریل2018        ساعت   
کد خبر : 54688
تاریخ خبر : 1395/09/17 10:31 ق ظ
اکو آنلاین: مدیرکل نظارت بر بانک های بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی فقط وظایف قانونی خود را انجام داده و در بسته شدن نماد بانک ها در بورس مقصر نبوده است.
به گزارش پایگاه خبری اکو آنلاین:   عباس کمره ای در ارتباط تلفنی با گفتگوی ویژه خبری با تاکید بر اینکه اقدامات بانک مرکزی موجب بسته شدن نمادهای بانکی نشده است، افزود: در سه سال گذشته بحث شفافیت را در راستای قانون برنامه پنجم توسعه و قانون پولی و بانک مطرح و صورت های مالی جدید را هم از بهمن پارسال به بانک ها ابلاغ کردیم و هماهنگی های لازم هم شده بنابراین مشخص بود مبنای گزارش دهی بانک های به چه صورت است.

وی ادامه داد: بانک هایی که صورت مالی خود را بر اساس صورت های مالی مورد درخواست بانک مرکزی ارائه و مجامع خود را تقریباً در همان مواعد مقرر قانونی برگزار کردند، نماد آن ها در بازار بورس، باز است.

کمر ه ای افزود: تعدادی از بانک ها صورت های مالی خود را در مرحله اول به شکل دیگری ارائه کرده بودند اما پس از رایزنی که با سازمان حسابرسی انجام شد، صورت های مالی آن ها هم به شکل مورد نظر بانک مرکزی تهیه شد.

وی گفت: بانک مرکزی به استناد گزارش سازمان حسابرسی و با توجه به مکاتبات برخی بانک ها درباره کیفیت سود و ذخایر و وظایف ذاتی بانک مرکزی از جمله حفظ حقوق سهامداران و سپرده گذاران ، برگزاری مجمع بانک ها را مجاز دانست.

مدیرکل نظارت بر بانک های بانک مرکزی با اشاره به اینکه استانداردهای جدید موجب زیان نشده است، گفت: استانداردها همان استانداردها هستند اما می خواهیم درآمد بانک ها واقعی باشد و باید دستور العمل مربوط به دارایی ها کاملاً رعایت شود.

معاون بورس اوراق بهادار تهران هم با حضور در این برنامه با اشاره اهمیت نقد شوندگی سهام بورس گفت: بانک مرکزی تصمیم گرفته است در خصوص انضباط بخشی به وضعیت گزارشگری شرکت ها از رویه های معمول جهان استفاده کند و بازار سرمایه هم باید منضبط باشد.

سید روح الله حسینی مقدم افزود: این رویه بانک مرکزی ممکن است برخی از شرکت ها را از سود به زیان برساند.

وی ادامه داد: درست است که بانک مرکزی وظیفه ذاتی خود را انجام داده اما بحث ما بر روی نحوه و زمان آن است.

حسینی مقدم افزود: انتظار ما از بانک مرکزی این است که منافع همه ذینفعان را در نظر بگیرید.

معاون بورس اوراق بهادار تهران با ابراز خشنودی از اینکه بانک مرکزی حساسیت های بازار سرمایه را درک کرده است، گفت: اگر قرار است صورت های مالی شفاف شود باید زودتر انجام شود.

وی افزود: اگر نمادی در بورس شفاف نباشد تصمیم گیری مشکل می شود و در این صورت یا باید شرکت متوقف یا معلق باشد و یا لغو پذیرش شود.

حسینی مقدم با اشاره به اینکه حدود 55 شرکت از فهرست بورس تهران لغو پذیرش شدند گفت: لغو پذیرش، آخرین گزینه است و با توجه به بازخوردی که از بازار گرفتیم این راه را نمی توانیم پیش ببریم و راهی که داریم این است که شرکت ها را متوقف نگاه داریم تا گزارش ها شفاف و دقیق شود و بر اساس آن نماد ها باز شود.

وی درباره شرکت کنتورسازی گفت: اتهاماتی که برحسابرس وارد است هنوز ثابت نشده و باید پیگیری شود و اتهاماتی متوجه شرکت هم است که باید پیگیری شود.

حسینی مقدم افزود: سازمان بورس حسابرس مورد نظر را از فهرست حسابرسان معتمد سازمان حذف کرد.

وی ادامه داد: متاسفانه رویه فعلی در سازمان بورس این است که جرایم و اسامی مدیران متخلف را اعلام نمی کنیم و شاید بهتر است این رویه تغییر و شورای عالی بورس باید در این زمینه تصمیم گیری کند.

معاون بورس اوراق بهادار تهران افزود: امسال برای همه شرکت ها در حوزه های بانکی، بیمه و شرکت هایی که بیش از هزار میلیارد تومان سرمایه دارند رویه های شفاف سازی و استاندارد های گزارش گری بین المللی را در پیش گرفتیم.

حسین زمانی کارشناس بورس هم با حضور در این برنامه با بیان اینکه حدود 15 میلیارد تومان از پول های بلوکه شده در نمادها، بانکی است، گفت: حدود 80 نماد در بورس متوقف است که از این تعداد 71 نماد، بورس و بقیه فرابورس هستند.

وی ادامه داد: حدود 15 نماد بانکی به صورت کامل متوقف شده است.

زمانی افزود: طبق قانون سازمان بورس ، نمادها حداکثر باید 3 روز بسته باشد اما اکنون برخی از نمادها بیش از یکسال بسته است.

وی با اشاره به اینکه وظیفه سازمان بورس، حفاظت و صیانت از سرمایه مردم است، گفت: مشکل اصلی شرکت کنتورسازی زمانی بود که قیمت سهام آن از 800 تومان به 8 هزار تومان رسید.

این کارشناس بورس افزود: این شرکت شفاف سازی و حسابرس سازمان بورس آن را تایید کرد و سهامداران هم بر این اساس سهم آن را خریدند و ضرر کردند.

زمانی ادامه داد: اعتماد در جامعه سهامداران از بین رفته است و بسیاری از سهامداران بدبین شده اند و وظیفه سازمان بورس این است که این اعتماد از دست رفته را دوباره برگرداند .

وی پیشنهاد کرد که نمایندگان سهامداران حداقل ماهی یک بار با مسؤلان سازمان بورس جلسه برگزار کنند.

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 برنامه دولت برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری      کشف قیمت سهام عرضه اولیه در محدوده ۶۰ درصدی ارزش دارایی      پیش‌فروش سکه از سوی بانک مرکزی آغاز شد      وزیر اقتصاد: نرخ ارز قطعا کاهش می‌یابد     صالحی امیری: آمادگی دارم به احترام افكارعمومي پست شهرداری را واگذار کنم     سود قاچاق موبایل برای قاچاقچیان چقدر است؟     تشریح اولویت‌ها در توسعه زراعت چوب/استفاده از ظرفیت بخش‌خصوصی     تخلفات آشکار یک ایرلاین خارجی در ایران + سند