2 اردیبهشت 1397       22آوریل2018        ساعت   
اکو آنلاین: یک تحلیلگر سیاسی آمریکایی اعلام کرد که رأی سنای آمریکا برای تمدید قانون تحریمهای ایران نقض آشکار برجام است و این اقدام با هدف خدمت به منافع اسرائیل خواهد بود.
به گزارش پایگاه خبری اکو آنلاین:   «کیث پرستون» سردبیر و مدیر وب‌سایت "اتک سیستم دات کام" از ویرجینیا در مصاحبه  تأکید کرد: رأی سنای آمریکا که به رئیس جمهور این قدرت را می‌دهد تا تحریمها علیه ایران را 10 سال دیگر تمدید کند، به‌وضوح نقض توافق هسته‌ای است که طی آن آمریکا قول داده است تا تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را در صورت پایبندی تهران به مفاد توافق، لغو کند.

وی در ادامه تصریح کرد: آرزوی سیاستگذاران آمریکایی صرفاً کنترل توانایی‌های هسته‌ای ایران نیست، بلکه مخالفت با ایران به‌عنوان یک کشور مستقل در خاورمیانه است که حاضر به همراهی اجماع ایجاد شده توسط واشنگتن نیست. همچنین باید دانست که طبقه سیاسی در آمریکا تحت نفوذ لابی داخلی اسرائیل است که اتحاد نزدیکی با حزب لیکود و رژیم نتانیاهو دارد. آرزوی لابی اسرائیل از بین بردن ایران به‌عنوان یک رقیب منطقه‌ای برای اسرائیل است. تحریمها یک ابزار برای دستیابی به این هدف است.

پرستون در ادامه در پاسخ به این سؤال "آیا تصویب قانون سنای آمریکا برای تمدید تحریمهای ایران به‌مدت ده سال، نقض برجام نیست و با توجه به پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا، اقدام مجلس نمایندگان چه خواهد بود؟"، گفت: رأی سنای آمریکا که به رئیس جمهور این قدرت را می‌دهد تا تحریمها علیه ایران را 10 سال دیگر تمدید کند، به‌وضوح نقض توافق هسته‌ای است که طی آن آمریکا قول داده است تا تحریمهای اعمال شده علیه ایران را در صورت پایبندی تهران به مفاد توافق، لغو کند. این اقدام نشانگر بدعهدی کنگره آمریکا است و نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از طبقه سیاسی آمریکا تمایلی برای احترام گزاردن به مفاد اصلی توافقنامه ندارد یا تمایلی برای همکاری با هدف دستیابی به صلح یا روابط عادی بین ایران و آمریکا ندارد. دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب بارها از توافق هسته‌ای ایران انتقاد کرده و کسانی که در دولت آمریکا و چرخه سیاست خارجی هستند و موضع سرسختانه‌ای در قبال ایران دارند، امیدوارند تا دولت جدید توافق هسته‌ای با ایران را لغو کند.

این تحلیلگر سیاسی آمریکایی در ادامه در پاسخ به این سؤال "آیا این اقدام آمریکا پشت کردن به وعده‌ها و قول‌های خود نیست؟" تأکید کرد: بله، به نظر می‌رسد آمریکا در حال عقب‌نشینی از تلاش برای دستیابی به یک توافق دوجانبه بین دو کشور است، به‌خصوص حزب جمهوری‌خواه و رهبری نومحافظه‌کار آن آشکارا و صراحتاً با توافق هسته‌ای ایران مخالفت کرده‌اند و طیف کاملی از طبقه سیاسی آمریکا تحت فشار زیادی از سوی لابی اسرائیلی قرار دارد که سعی می‌کند قدرت آمریکا در برابر ایران را بسنجد. دولت اوباما واقعاً در نوع تعامل با ایران با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو بوده، زمانی که بخواهیم رویکردها و اهداف سیاست خارجی و سیاستگذاران آمریکایی را به‌طور کلی مورد مقایسه قرار دهیم. دولت اوباما به‌خاطر رویکردی که در قبال ایران داشته با انتقادات زیادی روبه‌رو شده است. بی‌شک بخش‌های بانفوذی از نخبگان آمریکایی خواستار لغو توافق هسته‌ای ایران هستند.

تحلیلگر سیاسی آمریکایی در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره عدم اجرای کامل تعهدات در چارچوب برجام و اینکه ایران و سایر طرفها باید چه‌کاری برای اجرای کامل این توافق انجام دهند، گفت: باید به‌خاطر داشت که دلیل اصلی موضع واشنگتن علیه ایران بر اساس یک دروغ است، که ادعا می‌کند ایران در حال توسعه یک برنامه تسلیحات هسته‌ای یا دارای توانایی برای توسعه چنین برنامه‌ای است. این ادعا توسط آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل رد شده است. به یاد داشته باشید که آمریکا در سال 2003 عراق را حتی پس از آنکه روشن شد که برنامه‌های تسلیحاتی خود را متوقف کرده، اشغال نمود. ادعاهای مطرح شده توسط واشنگتن علیه برنامه هسته‌ای ایران بر اساس فریبی است که برای پیشبرد اهداف ژئوپولیتیک در منطقه دنبال می‌شود، در این شرایط بهترین راهبرد ایران تلاش برای جلب افکار عمومی جهان در مناقشه علیه آمریکا است و تقویت روابط خود با قدرت‌های آسیایی مثل کشورهای بریکس است تا توازن متقابلی را علیه نفوذ آمریکا در خاورمیانه ایجاد کند.

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 برنامه دولت برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری      کشف قیمت سهام عرضه اولیه در محدوده ۶۰ درصدی ارزش دارایی      پیش‌فروش سکه از سوی بانک مرکزی آغاز شد      وزیر اقتصاد: نرخ ارز قطعا کاهش می‌یابد     صالحی امیری: آمادگی دارم به احترام افكارعمومي پست شهرداری را واگذار کنم     سود قاچاق موبایل برای قاچاقچیان چقدر است؟     تشریح اولویت‌ها در توسعه زراعت چوب/استفاده از ظرفیت بخش‌خصوصی     تخلفات آشکار یک ایرلاین خارجی در ایران + سند