3 خرداد 1397       24مه2018        ساعت   
کد خبر : 33403
تاریخ خبر : 1395/08/19 9:40 ق ظ
اکو آنلاین: معاون وزیرجهاد از آغاز عرضه برنج برای متعادل کردن قیمت این محصول در بورس کالا خبر داد و گفت:تعهدی به تایلند برای واردات برنج نداده‌ایم و سازمان غذاودارو هنوز برنج تایلندی را تایید نکرده است.
به گزارش پایگاه خبری اکو آنلاین:   روز یکشنبه هفته جاری و در سومین روز از نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها علی قنبری، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران و معاون وزیر جهاد کشاورزی با حضور در غرفه به سوالات خبرنگاران درباره مسائل مختلف از جمله  خودکفایی در تولید گندم، تصمیم دولت برای صادرات این محصول، گرانی برنج و شکر طی ماه‌های اخیر بعنوان مهم‌ترین مسائل روز حوزه کشاورزی پاسخ داد. مشروح این مصاحبه از نظر گرامی‌تان می‌گذرد:

*در سال‌جاری در حوزه تنظیم بازار محصولات اساسی،  مشکلاتی ایجاد و نرخ برخی از این محصولات مانند برنج و شکر گران شد؛ بفرمایید دلیل این گرانی چه بود؟ آیا دلیل ایجاد این نابسامانی، اختلال در فرایند تامین کالاهای مذکور بوده است؟

-قنبری: گندم، برنج، روغن و شکر ۴ کالای اساسی هستند که مسئولیت تامین آنها با شرکت بازرگانی دولتی ایران است؛ در زمینه گندم که امسال به خودکفایی رسیدیم و با مازاد مصرف مواجه هستیم و قرار است ۳ میلیون تن از این محصول را صادر کنیم.

درباره برنج نیز باید گفت نیاز کشور به این محصول تقریبا ۳.۲ میلیون تن، سرانه مصرف آن حدود ۴۰ کیلوگرم و میزان تولید داخلی نزدیک به ۲.۲ میلیون تن است بنابراین در این زمینه حدود یک میلیون تن نیاز به واردات داریم. که در این زمینه واردات و تامین این یک میلیون تن شرکت بارزگانی دولتی اقدامات لازم را به موقع انجام داد. البته باید به این نکته اشاره کنم که شرکت بازرگانی دولتی ایران بخشی از این واردات را برای تامین  ذخایر استراتژیک کشور، وارد می‌کند و عمده واردات برنج مورد نیاز داخل را بخش خصوصی انجام می‌دهد. ضمن اینکه ما باید بخش خصوصی را تقویت کنیم تا همه بار این کار بر روی دوش دولت نباشد. ولی در مجموع، باید گفت که تامین این اقلام طبق روال انجام شد و مشکلی وجود نداشته است.

*گفته می‌شود کمبود برنج در بازار باعث افزایش قیمت این محصول شده و دولت در زمان مناسب اقدام به توزیع این کالا در بازار نکرده است. تاخیر در عرضه برنج وارداتی به بازار به چه دلیل بود؟

-قنبری: در زمان برداشت و عرضه  برنج داخلی در بازار، ما از توزیع محصول وارداتی خودداری می‌کنیم، چراکه سیاست وزارت جهاد کشاورزی حمایت از تولیدات داخلی است.

ما به اندازه کافی ذخیره برنج داریم اما برای تقویت تولیدات داخلی آنها را توزیع نمی‌کنیم، نکته مهم نیز این است که به هیچ عنوان با کمبود برنج مواجه نیستیم و نوع ایرانی این محصول به هر اندازه که نیاز باشد، در بازار وجود دارد. ۲.۲ میلیون تن برنج داخلی وارد بازار شده اما قیمت آن «مقداری»  گران است که دلیل آن را نیز می‌توان  بالا بودن هزینه‌های تولید کشاورزان عنوان کرد.

* براساس آمار بانک مرکزی افزایش قیمت برنج جزیی نبوده و نرخ این محصول طی یکسال اخیر حدود ۵۰ درصد گران شده است. ضمن اینکه عرضه تولید داخل به بازار نیز نتوانسته قیمت‌ را کنترل کند، برای حل این مساله چه راهکاری دارید؟

-قنبری: البته افزایش قیمت به این میزان نبوده اما بهرحال ما قصد داریم به تدریج، برنج وارداتی را به بازار عرضه کنیم تا مانع افزایش قیمت بیشتر این محصول در بازار شویم. در همین راستا حدود دو هفته است که اقدام به عرضه برنج وارداتی در بورس کالا کرده‌ایم تا نرخ این محصول در بازار متعادل شود.

قصد داریم به تدریج، برنج وارداتی را به بازار عرضه کنیم تا مانع افزایش قیمت بیشتر این محصول در بازار شویم. در همین راستا حدود دو هفته است که اقدام به عرضه برنج وارداتی در بورس کالا کرده‌ایم تا نرخ این محصول در بازار متعادل شود

 *قیمت برنج‌های عرضه شده در بورس کالا چقدر است و این برنج‌ها محصول کدام کشورها هستند؟

-قنبری: قیمت این برنج‌ها  بسته به نوع محصول متفاوت است اما متوسط نرخ آنها حدود ۳ هزار تومان است. برنج‌های عرضه شده نیز برنج هندی، اروگوئه و آرژانتینی هستند که کیفیت بالایی دارند.

*تعهدی که به تایلند برای واردات برنج داده شده بود، به کجا رسید؟

- قنبری: اصلا چنین تعهدی به این کشور برای واردات برنج داده نشده است، در عین حال  هنوز سازمان غذا و دارو از لحاظ مسائل بهداشتی و استاندارد، برنج تایلندی را تایید نکرده و  باید این موارد تایید شود تا واردات انجام بگیرد.

*درباره بازار شکر و مشکلات ایجاد شده در این زمینه هم توضیح بدهید که دلیل افزایش قیمت چه بوده است؟

-قنبری: درباره شکر درحال حاضر مشکلی وجود ندارد و قیمتی که دولت این محصول را عرضه می‌کند کمتر از نرخ مصوب آن است؛ قیمت در بازار نیز کاهش یافته و  نرخ خرده فروشی که به  بیش از ۳ هزارتومان رسیده بود الان به ۲۷۰۰ تومان کاهش یافته است. ضمن اینکه  نرخ مصوب این محصول ۲۵۲۰ تومان و قیمت آن در عمده فروشی کمتر از ۲۵۰۰ تومان است.

*در مورد گندم، آیا صادرات این محصول با توجه به بحث کمبود آبی که وجود دارد، اقدامی منطقی به شمار می‌رود؟

- قنبری: صادرات اقدام خوبی است و اگر ما بتوانیم این کار را انجام دهیم برای کشور ارزآوری خواهیم کرد. همچنین این امر باعث اشتغال زایی در کشور نیز خواهد شد؛ درباره مصرف آب برای تولید این محصول نیز باید گفت ما برای آبیاری محصولات از سیستم‌های نوینی استفاده می‌کنیم که مصرف آب کمتری دارند، علاوه بر آن از تکنولوژی‌های جدید هم در این زمینه استفاده و عملیات به زراعی انجام می‌شود.

* فکر می‌کنید صادرات گندم از کشور پایدار است؟ در سال‌ آینده هم میزان تولید این محصول به اندازه امسال است؟

-قنبری:  اگر میزان تولیدمان زیاد باشد حتما صادرات را سال آینده هم ادامه می‌دهیم،  ما امیدواریم میزان تولید افزایش یابد تا بتوانیم به صادرات این محصول ادامه بدهیم.

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 لزوم تشکیل انجمن جوانان اتاق بازرگانی تهران در سال حمایت از تولید و کالای ایرانی     ستفاده از زنان توانمند در عرصه مدیریت کشور در جامعه بین الملل تاثیر دارد/ موفقیت مدیر عامل هواپیمایی کشور راه را برای حضور بانوان در پست‌های مدیریتی هموارتر کرد      به پرداخت ملت بیش از ۳۰۰ درگاه غیرمجاز را مسدود کرد      پیش‌بینی بانک جهانی درباره قیمت طلا      ۱۷ هزار‌میلیارد تومان درآمد دولت به خزانه نرفت       155 تعاونی دانش بنیان در کشور فعال هستند      برجام نباشد هیچ چارچوبی برای ادامه گفت‌وگوها وجود ندارد      کرباسیان: مشکلات اقتصادی را بزرگ‌نمایی نکنید