31 اردیبهشت 1397       21مه2018        ساعت   
کد خبر : 222048
تاریخ خبر : 1397/01/24 4:28 ب ظ
قرار گرفتن بندر چابهار در نزدیکی مرز مشترک با پاکستان باعث شده توسعه بنادر واقع در این منطقه رقابت دو کشور همسایه (ایران و پاکستان) برای به دست آوردن بازارهای مشترک و بین‌المللی را افزایش دهد. رقابتی که به نظر می‌رسد با سفر وزیر راه و شهرسازی به پاکستان می‌تواند به یک همکاری گسترده تبدیل شود.

به‌ گزارش ‌ایسنا، پس از این که هندوستان در پایان سال‌ها مذاکره طولانی با مقامات ایرانی توافق کرد که در قالب دو طرح جداگانه یک سرمایه‌گذاری مستقیم و یک خط فاینانس برای بندر چابهار در نظر بگیرد، رقابت میان ایران و پاکستان برای توسعه بنادر  همسایه افزایش پیدا کرد.

همان طور که پیش از این نیز قابل پیش‌بینی بود، ورود اصلی‌ترین رقیب سیاسی و اقتصادی پاکستان به چابهار این کشور را برای برنامه‌ریزی در توسعه  بندر گوادر با انگیزه‌های جدی  روبه‌رو کرد و از این رو خیلی زود مذاکرات پاکستان با سرمایه‌گذاران چینی برای ورود این کشور  به آب‌های پاکستان نتیجه‌ بخش بود تا به این ترتیب همزمان با سرمایه‌گذاری کلان هند در چابهار، پاکستان نیز برنامه‌ریزی خود برای توسعه بندر گوادر را آغاز کند.

در حالی که به نظر می‌رسید با آغاز این دو برنامه توسعه مجزا رقابت میان حمل و نقل دریایی دو کشور همسایه گسترده خواهد شد، سفر سه روزه وزیر راه و شهرسازی به پاکستان می‌تواند این تصورات را بر هم بریزد.

آخوندی در جریان سفر فشرده خود بنا است با حضور در دو بندر کراچی و گوادر  از آخرین وضعیت توسعه آنها مطلع شده و شرایط را برای همکاری گسترده میان این بنادر با چابهار  ارزیابی کند.

هر چند هنوز توافقات قطعی همکاری میان دو کشور در این زمینه  به امضا نرسیده است، اما دو طرح مهم دریایی در دستور کار این سفر خواهد بود. ابتدا بناست دو طرف طرح "خواهر خواندگی" دو بندر چابهار و گوادر را نهایی کنند که این اتفاق می‌توان انتظار داشت که همکاری‌های قابل توجهی در زمینه ترانزیت و ترانشیپ دریایی میان دو کشور آغاز شود.

در کنار آن بررسی راه‌اندازی یک خط دریایی مسافری میان چابهار و کراچی نیز در دستور کار این سفر خواهد بود که در صورت نهایی شدن می‌تواند در کنار جابه جایی گردشگران امکان جدیدی برای افزایش رفت و آمد فعالان اقتصادی نیز میان دو کشور به وجود بیاورد.    

حمل و نقل ریلی نیز در جریان سفر آخوندی، یکی از اولویت‌های مهم همکاری میان دو کشور خواهد بود. در صورت برقراری یک مسیر مشخص از چابهار به سمت پاکستان می‌تواند این انتظار را داشت که بخشی از حمل و نقل ترکیبی منطقه میان این دو کشور رقم بخورد. در کنار آن پاکستان گزینه راه‌اندازی یک مسیر اقتصادی مستقیم میان این کشور و چین و ایران را نیز مطرح کرده است که در صورت نهایی شدن آن می‌تواند یکی از تهدیدهای اقتصادی منطقه را به فرصتی جدی برای ایران تبدیل کند.

در صورت بهبود روابط دریایی میان ایران و پاکستان که امکان ورود چین نیز به آن وجود دارد، چابهار وارد فاز جدیدی از استفاده کامل از ظرفیت‌های خود خواهد شد، زیرا از یک سو چین و پاکستان می‌توانند روی امکانات زیر ساختی این بندر ایرانی حساب باز کرده و از سوی دیگر با پیگیری طرح‌های از قبل برنامه‌ریزی شده مسیری جدید میان هند، ایران، افغانستان و آسیای میانه نیز به وجود خواهد آمد که می‌تواند جنوب شرقی‌ترین بندر تجاری ایران را به قطب اقتصادی منطقه میان چند کشور مهم آسیایی تبدیل کند.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 ستفاده از زنان توانمند در عرصه مدیریت کشور در جامعه بین الملل تاثیر دارد/ موفقیت مدیر عامل هواپیمایی کشور راه را برای حضور بانوان در پست‌های مدیریتی هموارتر کرد      به پرداخت ملت بیش از ۳۰۰ درگاه غیرمجاز را مسدود کرد      پیش‌بینی بانک جهانی درباره قیمت طلا      ۱۷ هزار‌میلیارد تومان درآمد دولت به خزانه نرفت       155 تعاونی دانش بنیان در کشور فعال هستند      برجام نباشد هیچ چارچوبی برای ادامه گفت‌وگوها وجود ندارد      کرباسیان: مشکلات اقتصادی را بزرگ‌نمایی نکنید      افزایش حقوق مستمری‌بگیران واریز شد+ جزئیات