27 اسفند 1396       18مارس2018        ساعت   
کد خبر : 185417
تاریخ خبر : 1396/09/27 3:06 ب ظ
اکو آنلاین: در حالیکه اجرای رجیستری گوشیهای موبایل وارد فاز دوم و برخورد با گوشیها و تبلتهای اپل آغاز شده است، تکلیف گوشیهای مسافری هنوز مشخص نیست.
 
به گزارش پایگاه خبری اکو آنلاین:   فاز دوم طرح ملی ثبت گوشیهای موبایل وارداتی (رجیستری) از چهاردهم آذر ماه با اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و تصمیم کارگروه ساماندهی و مقابله با تلفن همراه وارد اجرا شد.
 
این مرحله از اجرا، تمام مدلهای گوشی و تبلت آیفون را شامل می‌شود و براساس اعلام اولیه قرار بود طی چند هفته، سایر مدلهای گوشی و تبلت را نیز اعمال قانون کند.
 
هر چند تمامی گوشیها و تبلتهایی که تا قبل از این تاریخ فعال شده بودند، مشمول رجیستری نمی‌شوند اما قوانین جداگانه‌ای از این پس برای وارد کردن گوشیهای مسافری به کشور وضع شده است.
 
با وجود تبلیغات و اطلاع‌رسانیهای پی‌درپی رسانه‌ها همچنان برخی مردم اطلاع کافی درباره ضوابط وارد کردن گوشی مسافری به کشور ندارند؛ آنان نمی‌دانند که اگر گوشی را وارد کشور کنند که جزو برندهای تحت نظارت رجیستری باشد تنها به مدت 30 روز می‌توانند از آن استفاده کنند و بعد از این مدت زمان دیگر امکان ارتباط برقرار کردن با آن نیست.
 
براساس طرح ملی رجیستری، گوشی افرادی که به عنوان مسافر یا گردشگر وارد کشور شده یا رومینگ خارجی دارند به مدت 30 روز در کشور فعال خواهد بود.
 
برای شفاف شدن بیشتر این موضوع باید گفت مسافرانی که به کشور وارد می‌شوند در صورتیکه از خارج کشور گوشی همراه خریداری کرده باشند، مؤظف هستند تلفن همراه خود را در بدو ورود به گمرک محل ورود خود اظهار کنند.
 
بر این اساس گمرک ایران با رعایت مقررات مسافری و لحاظ کردن شرایط غیر تجاری صرفا یک دستگاه تلفن همراه، با أخذ حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی و عوارض متعلقه نسبت به ثبت شناسه تلفن همراه در سامانه مسافری اقدام می‌کند.
 
بنا بر این بخشنامه مرکز واردات و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک، در صورت عدم اظهار تلفن همراه و عدم پرداخت حقوق ورودی و درج موارد فوق در سامانه مذکور در هنگام ورود به کشور، امکان رجیستری وجود نخواهد داشت و مسئولیت آن با مسافر است.
 
این اتفاق در حالی افتاده که بسیاری از مسافران نسبت به اجرای این بخشنامه اطلاع کافی را نداشته و حتی در هنگام ورود به فرودگا‌ه‌های کشور هیچ نشانه و اطلاع‌رسانی از سمت گمرک برای رجیستر کردن گوشی مشاهده نمی‌کنند.
 
اخیرا برخی مسافرانی که با گوشی خریداری شده در خارج از مرزها، به کشور بازگشته‌اند بعد از فعالسازی گوشی‌شان، پیامکی برایشان ارسال شده که به مدت 30 روز قادر به استفاده از این گوشی هستند و برای استفاده بیشتر باید آن را رجیستری کنند.
 
اما زمانیکه برای رجیستری به پایانه‌های گمرکی مراجعه می‌کنند، به آنان گفته می‌شود که در بدو ورود باید اقدام به ثبت شناسه گوشی می‌کردند و اکنون این امکان وجود ندارد.
 
با وجود اینکه احساس می‌شود هنوز مبادی گمرکی کشور نسبت به فرآیندهای در نظر گرفته شده برای رجیستر کردن گوشیهای مسافری توجیه نیستند و اطلاع‌رسانیهای لازم در این باره صورت نگرفته است، باید روالی توسط دست‌اندرکاران در نظر گرفته شود تا مسافران بدون نیاز به ایستادن در صفوف گمرک، از طریق وارد کردن اطلاعات منحصر به فرد گوشی‌شان در حین پرواز، بتوانند هنگام ورود به کشور سریعا به رجیستری گوشی خود بپردازند.
 
ضمنا در حال حاضر بسیاری از مسافران اقدام به واردات گوشیهایی نظیر آیفون کرده‌اند که برای آنها پیامک امکان استفاده ظرف 30 روز ارسال شده است؛ برای این قبیل مسافران که با رجیستری آشنایی داشته اما نمی‌دانستند چگونه باید اقدام به انجام این کار کنند نیز باید فرصتی در نظر گرفته شود تا امکان ثبت اطلاعات گوشی‌شان باشد.
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 برنامه دولت برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری      کشف قیمت سهام عرضه اولیه در محدوده ۶۰ درصدی ارزش دارایی      پیش‌فروش سکه از سوی بانک مرکزی آغاز شد      وزیر اقتصاد: نرخ ارز قطعا کاهش می‌یابد     صالحی امیری: آمادگی دارم به احترام افكارعمومي پست شهرداری را واگذار کنم     سود قاچاق موبایل برای قاچاقچیان چقدر است؟     تشریح اولویت‌ها در توسعه زراعت چوب/استفاده از ظرفیت بخش‌خصوصی     تخلفات آشکار یک ایرلاین خارجی در ایران + سند