2 اردیبهشت 1397       22آوریل2018        ساعت   
کد خبر : 183847
تاریخ خبر : 1396/09/01 12:27 ب ظ
در روزهای اخیر قیمت سکه در بازار تفاوت معناداری با قیمت واقعی آن پیدا کرده و حباب بی سابقه بیش از ۲۰۰ هزار تومانی را به قیمت سکه تحمیل کرده است اما سوال اساسی این است که چه عواملی زمینه‌ساز این وضعیت عدم تعادل و غیر منطقی در بازار شده و چه زمانی این حباب قیمت از بین می‌رود.

به گزارش ایسنا، بازار سکه این روزها شرایط بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند و حباب حدود ۲۶۰ هزار تومانی روی قیمت سکه تمام، اتفاقی است که پیش از این سابقه نداشته است. ابتدای آبان ماه سکه تمام حدود یک میلیون و ۳۱۱ هزار تومان فروخته می‌شد در حالیکه در بازار امروز - یکم آذر ماه - قیمت این نوع سکه به یک میلیون و ۴۴۴ هزار تومان رسیده است؛ یعنی افزایش ۱۳۳ هزار تومانی طی یک ماه.

این در حالی است که با توجه به وزن سکه‌ها و قیمت هر گرم طلا، هر نوع سکه با تفاوت فاحش قیمت فروخته می‌شود و به گفته رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران حباب بیش از ۲۰۰ هزار تومانی روی قیمت سکه ایجاد شده است و قیمت سکه با قیمت واقعی آن تفاوت فاحشی پیدا کرده و یک حبابی که بی‌سابقه ایجاد شده است.

علت این موضوع به گفته کشتی‌آرای افزایش تقاضا و محدودیت عرضه است، چراکه حدود سه - چهار ماه گذشته، سود سپرده‌های بانکی کاهش یافت اما سرمایه‌ها به بازار طلا راه پیدا نکرد و فقط برخی سرمایه‌های خرد به بازار آمد و اکنون با افزایش قیمت ارز و افزایش قیمت جهانی تقاضا در بازار طلا افزایش یافته است.

 این در حالی است پیش از این در تاریخ قیمت سکه، حداکثر حباب ایجاد شده ۵۰ یا ۱۰۰ هزار تومان بوده است اما امروز این حباب به حدود ۲۶۰ هزار تومان رسیده است که این اتفاق در نتیجه برخی التهابات و هیجات موجود در بازار است.

در این میان، ناظران و مسئولانی که وظیفه نظارت بر بازار طلا و سکه را دارند باید پاسخگوی شرایط فعلی بازار باشند، چون این روند به هیچ وجه طبیعی نیست و ضرورت تغییر این وضعیت به شدت احساس می شود.

شاید تا حدودی بتوان افزایش قیمت جهانی طلا در حدود یک ماه گذشته را تاثیرگذار بر نرخ سکه دانست اما مطمئنا این تاثیر بسیار کمتر از میزان افزایش فعلی است و در حدی نیست که بین قیمت واقعی سکه و قیمت فعلی آن، فاصله‌ بیش از ۲۰۰ هزار تومانی ایجاد کند.

از طرف دیگر برخی کارشناسان، تحولات بازار ارز و افزایش نرخ دلار و رسیدن آن به بیش از۴۰۰۰ تومان را در بازار سکه تاثیرگذار مطرح می‌کنند، این درحالی است که در روزهایی که قیمت دلار روند کاهشی یا ثبات را تجربه کرده نرخ سکه همچنان به میزان چشمگیری صعودی بوده است.

همچنین مسئله دیگر که شاید به نوعی بازار سکه را متاثر کرده باشد، کاهش نرخ سود سپرده های بانکی در ماه های گذشته مطرح و گفته می‌شود هر چند سرمایه های بزرگ وارد بازار ارز و سکه نشده‌اند اما بررسی ها نشان می دهد که سرمایه های خرد به سمت بازار طلا و سکه سوق پیدا کرده و همین اتفاق به افزایش تقاضا در بازار دامن زده است. این افزایش تقاضا تناسبی با میزان عرضه سکه در بازار ندارد؛ لذا نوعی عدم تعادل را در بازار ایجاد کرده است.

هر یک از این عوامل می توانند تا حدودی در این افزایش قیمت سکه تاثیرگذار باشند اما با این وجود نمی توانند باعث ایجاد این میزان حباب در بازار سکه شوند و فاصله ۲۰۰ - ۳۰۰ هزار تومان برای قیمت منطقی و فعلی سکه رقم بزنند.

آنچه بدیهی به نظر می رسد این است که بانک مرکزی به عنوان دستگاه اصلی نظارت بر بازار سکه باید نظارت دقیق تری بر بازار داشته باشد و در جهت سامان دهی بازار اقدام کند. همچنین اتحادیه طلا و جواهر نیز به عنوان بخش خصوصی تعیین کننده در بازار در این زمینه نقش دارد و انتظار می‌رود بازرسان اتاق اصناف و اتحادیه مربوطه در این زمینه ورود کنند.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 برنامه دولت برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری      کشف قیمت سهام عرضه اولیه در محدوده ۶۰ درصدی ارزش دارایی      پیش‌فروش سکه از سوی بانک مرکزی آغاز شد      وزیر اقتصاد: نرخ ارز قطعا کاهش می‌یابد     صالحی امیری: آمادگی دارم به احترام افكارعمومي پست شهرداری را واگذار کنم     سود قاچاق موبایل برای قاچاقچیان چقدر است؟     تشریح اولویت‌ها در توسعه زراعت چوب/استفاده از ظرفیت بخش‌خصوصی     تخلفات آشکار یک ایرلاین خارجی در ایران + سند