31 اردیبهشت 1397       21مه2018        ساعت   
کد خبر : 15735
تاریخ خبر : 1395/04/01 2:31 ب ظ
اکو آنلاین: کارشناسان معتقدند به دلیل شرایط نامناسب و رکود حاکم بر بازار مسکن ، صادرات یکی از مهمترین راهکارها برای رفع مشکلات صنعت سیمان است.
به گزارش پایگاه خبری اکو آنلاین:    رکود حاکم بر بازار مسکن در دو دهه گذشته معضلات بسیاری را در بازار داخلی به وی‍ژه بخش تولید محصولات صنعتی و معدنی مانند سیمان که عمده ترین مصالح کاربردی در ساخت و ساز و احداث طرح های عمرانی محسوب می شود، به وجود آورده است.

 

در همین ارتباط بهنام ملکی کارشناس اقتصادی   اظهار کرد: یکی از مشکلات پیش روی صنعت سیمان تولید مازاد است و  نبود تقاضا در بازار نیز به این امر دامن زده است.

وی شناسایی بازارهای هدف برای تشویق سرمایه گذارن و افزایش صادرات را از راهکارهای اصولی برای خروج از رکود عنوان کرد.

 

ملکی در خصوص مسکن و بازار های داخلی عرضه و تولید سیمان گفت: باتوجه به این که سیمان یک کالای سخت افزاری است؛ اگر تقاضای داخلی در بازار افزایش یابد دیگر نیازی به صادرات نیست ولی به دلیل شرایط نامناسب و رکود حاکم بر بازار مسکن ، صادرات یکی از مهمترین راهکارها برای رفع معضل فعلی  است.

این کارشناس تاکید کرد: صادرات سیمان به کشورهای همسایه و ارائه تسهیلات ویژه می تواند در بهبود وضعیت این بخش نقش آفرین باشد.

وی همچنین حضور در نمایشگاه ها و بکارگیری پیمانکار از شرکت های ایرانی واقع در کشورهای همجوار را از دیگر راهکارهای اساسی برشمرد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به این که تقویت طرح های عمرانی مشکل تولید مازاد سیمان را تا حدود زیادی برطرف می سازد تصریح کرد : تقویت طرح های عمرانی یکی از اقداماتی است که دولت باید به آن توجه ویژه ای داشته باشد.

 

ملکی اظهار داشت: ارتقای کیفیت، تنوع در تولید سیمان با انجام فناوری های نوین، توجه به طرحهای دانش‌بنیان و حرکت به سمت توسعه نرم افزار می‌تواند علاوه بر گشایش  بسیاری از مشکلات،  بستر را برای ایجاد ارزش افزوده و توسعه اقتصاد کشور فراهم سازد.

ملکی با اشاره به نقش مهم فناوری های نوین در تولیدات سیمان و دست یابی به بازار جهانی تاکید کرد: با حرکت به سمت تولید محصولات با فناوری روز دنیا می توانیم به بازارهای جهانی دست یابیم.

****از رکود مسکن و تولید مازاد سیمان تا صادرات

حسین خطیبی استاد دانشگاه با اشاره به این که سه مقوله رکود مسکن ، تولید مازاد و کاهش صادرات سیمان باعث ایجاد آسیب های مختلف اقتصادی ، اجتماعی و فنی در ایران شده است اظهار کرد : در سال های گذشته شاهد رشد روز افزون کارخانه های تولید سیمان به صورت قارچ گونه در نقاط مختلف کشور بودیم که این امر سبب تولید مازاد و مشکل ساماندهی سیمان در کشور شده است.

وی احداث کارخانه های مرزی ، هدف قرار دادن بازارهای دور دست، ارتقای کیفیت سیمان تولیدی به منظور ایجاد ارزش افزوده و جذب خریداران از نقاط مختلف ایران را از مهمترین راههای مقابله با این بحران اقتصادی یاد کرد.

خطیبی در پایان گفت: هم اکنون سیمان تولیدی، استانداردهای لازم را برای صادرات به کشورهای همجوار و منطقه را دارد ولی با ارتقای کیفیت و افزایش مرغوبیت آن بر اساس استانداردهای جهانی می توان جایگاه مناسبی را در بازار های اروپایی به دست آورد.

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
شادی حامیان روحانی در تهران
شادی حامیان روحانی در تهران
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
دیدار رهبر معظم انقلاب با اقشار مردم
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
سفر آیت الله رئیسی به مشهد
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 ستفاده از زنان توانمند در عرصه مدیریت کشور در جامعه بین الملل تاثیر دارد/ موفقیت مدیر عامل هواپیمایی کشور راه را برای حضور بانوان در پست‌های مدیریتی هموارتر کرد      به پرداخت ملت بیش از ۳۰۰ درگاه غیرمجاز را مسدود کرد      پیش‌بینی بانک جهانی درباره قیمت طلا      ۱۷ هزار‌میلیارد تومان درآمد دولت به خزانه نرفت       155 تعاونی دانش بنیان در کشور فعال هستند      برجام نباشد هیچ چارچوبی برای ادامه گفت‌وگوها وجود ندارد      کرباسیان: مشکلات اقتصادی را بزرگ‌نمایی نکنید      افزایش حقوق مستمری‌بگیران واریز شد+ جزئیات