5 اردیبهشت 1396       25آوریل2017        ساعت   
کد خبر : 15590
تاریخ خبر : 1395/03/30 10:17 ق ظ
اکو آنلاین: کارشناسان معتقدند یک تا دو سال زمان برای تحقق آثار برجام در بخش اقتصادی کشور و بهبود شرایط زندگی مردم نیاز است.
به گزارش پایگاه خبری اکو آنلاین:   علی اصغر زبر دست، رئیس اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و تجارت همدان  با اشاره به اثرات مثبت برجام  برای شکوفایی اقتصاد داخلی، گفت: تا زمانی که موانع و مشکلات داخلی پیش روی اقتصاد رفع نشود شاهد رونق اقتصادی نخواهیم بود.
 
وی با تاکید براینکه مسائل بانکی یکی از مهم‌ترین موضوع در بخش تجارت خارجی است افزود: متاسفانه بسیاری از مشکلات موجود از  قبیل بهره بالای بانکی و مشکلات بیمه بر سر راه سرمایه گذاران و تولید کنندگان وجود دارد که هنوز نتوانسته ایم راهکار قطعی برای حل این مشکلات بیابیم.
 
زبر دست تاکید کرد: حتی اگر بتوانیم به طور صد در صد مسائل بانکی بین المللی را درست کنیم، باز هم سرمایه گذاران خارجی به راحتی نمی توانند پول هایشان را انتقال دهند زیرا شرایط و قوانین موجود موجب تردید آنها برای افزایش سرمایه گذاری در کشور ما خواهد شد.
 
وی تصریح کرد: دولت اخیرا بودجه 16  هزار میلیاردی برای اتمام طرح های نیمه تمام که بیش از 75 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند مصوب کرده و مقرر شده که دولت به میزان 10 درصد یارانه برای تحقق این امر اختصاص دهد و امیدواریم با اجرای کامل آن شاهد گشایش خوبی برای بخش تولید داخلی باشیم.
 
وی  اظهار داشت: با توجه به قیمت پایین نفت و بودجه اندک دولت، باید تمام تلاش خود را در جهت بهبود شرایط  اقتصادی کشور و جذب سرمایه های خارجی به کار گیریم تا با رعایت تمامی شئونات و قوانین داخلی، سرمایه گذاران خارجی را به آوردن پول هایشان به ایران ترغیب نماییم.
 
آثار برجام در اقتصاد به زمان نیاز دارد
 
محمد اصولیان کارشناس اقتصادی  اظهار داشت: استارت تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران از سال 85 زده شد بطوریکه قطعنامه ها  وتحریم‌های جدید در سالهای متوالی ادامه پیدا کرد اما آثار سوء آن در سال 92 بر اقتصاد محسوس شد.
 
وی افزود: با توجه به آنکه از آغاز تحریم تا مشاهده آثار سوء آن بر اقتصاد چندین سال گذشته است حال باید پذیرفت که اجرای برجام ومحسوس بودن آثار آن بر اقتصاد کشور بیش از گذشته به زمان نیاز دارد.
 
اصولیان با اشاره به دستارودهای برجام بیان کرد: فروش دو برابری نفت ، از سر گرفته شدن مذاکرات اقتصادی وتجاری وبه روز شدن تکنولو‍ژی های بانکداری ازجمله دستاوردهای فعلی برجام بر اقتصاد کشور به شمار می‌رود.
 
کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه عموم مردم براین باورند که هنوز برجام شکل نگرفته است  گفت: اما نباید فراموش کرد که بین انتظارات ما و برجام فاصله وجود دارد و دولت این فاصله را بیش از همه احساس کرده و از این رو در برنامه‌های خود قرار می‌دهد.
 
 
وی در ادامه یادآور شد: حال لازم است که مسئولان مربوطه گام‌های سریع‌تری در این راستا بردارند تا این اتفاقات جدید رضایت‌مندی آحاد جامعه را در برگیرد.
 
اصولیان با اشاره به پیش بینی آثار مثبت برجام در اقتصاد کشور بیان کرد: با توجه به اوضاع اقتصاد جهانی و صادرات محصولات که تابع اقتصاد دنیا است در می‌یابیم که راه درازی تا دستیابی به تمامی اهداف در پیش داریم.
 
وی ادامه داد: در واقع شاید بیش از 1 سال زمان برای لمس کردن آثار برجام ؛این میوه اقتصادی نیاز باشد تا آنرا بر بهبود شرایط اقتصادی احساس کنیم اما بنده معتقدم که شروع آن در سال جاری کلید خورده و ظرف دو سال آینده به وضوح در اقتصاد مشاهده خواهد شد.
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
مسافران نوروزی در طاقبستان کرمانشاه
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
جشن باستانی نوروز با حضور مقامات
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
بازدید مسافران نوروزی از ارگ بم
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
تبریک نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
 صادرات محصولات سوختی چین رکورد زد     صرفه جویی ۳۳هزار میلیارد ریالی گمرک در سال ۹۵     تاکید بر ایجاد شرکت های سرمایه گذاری کشاورزی بین اروپا و ایران     جایگزینی سیم تلفن با فیبر نوری تا 5 سال آینده     سازمان تامین اجتماعی بلوک مدیریتی «شبندر» را می فروشد+ نامه     سرویس فیبر نوری مخابرات تا ساختمان یا خانه افتتاح شد/ انتقال فیبر نوری به اماکن 8 استان در فاز اول     رقابت دلال‌ها بر سر خرید زیرقیمت گندم در پاکستان     همه دستگاه‌های نظارتی موافق حفظ کارت سوخت هستند