29 دی 1395       18ژانویه2017        ساعت   
نایب رییس اتحادیه صادرکنندگان پوست، سالامبور و چرم ضمن انتقاد از دستورالعمل جدید ارزی اظهار کرد: از این ابلاغیه بوی پیمان‌سپاری می‌آید و مطمئنا بخش خصوصی واقعی و صادراتی کشور از این موضوع لطمه می‌بینند.

سعید شادکام در گفت‌وگو با ایسنا و در ارتباط با شرایط جدیدی که بانک مرکزی برای واردکنندگان در نظر گرفته تا با دلار ۳۶۰۰ تومان گشایش ال سی داشته باشند و نیز تکلیف بانک مرکزی تا پایان اسفندماه سال جاری مبنی بر خریداری ارز حاصل از صادرات محصولات عمده صادراتی، اظهار کرد: در فرآیند تولید هیچ حمایتی از سوی دولت چه در ارتباط با وام‌های کم‌بهره و چه در ارتباط با نرخ ترجیحی صورت نمی‌گیرد؛ بنابراین اگر قرار باشد ارز را با نرخ دستوری به بانک مرکزی به فروش رسانیم اقدامی غلط است.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد در این دستورالعمل بیش از حد نهاد دیگری باید بر نهادهای دولتی و خصولتی و نیز پتروشیمی‌ها و واحدهای نفتی نظارت کرد، چرا که بخش خصوصی واقعی مشکلی با این قضیه ندارد اما مساله مهم این است که پتروشیمی‌ها، دولتی‌ها و نفتی‌ها حاضر به فروش ارز خود نیستند و در نهایت این بخش خصوصی است که لطمه می‌بیند.

نایب رییس اتحادیه صادرکنندگان پوست، سالامبور و چرم ایران در ادامه با بیان این‌که دستورالعمل اخیر راه‌گشا نیست، خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد اگر هدف از این قضیه جلوگیری از دو نرخی بودن است باید این مجوز صادر شود تا هر کسی هرچه می‌خواهد وارد کند و در نهایت نرخ ارز مبادله‌ای برداشته شود. در نهایت این قیمت محصولات است که خودش را در بحث عرضه و تقاضا تعدیل می‌کند و اگر قرار است دولت نقش حاکمیتی و نظارتی داشته باشد باید لیست کالاهای استراتژیک جدا شده و مدیریت خاصی در مورد آنها انجام شود و مابقی کالاها در فضای بگیروببند قرار نداشته باشند.

شادکام افزود: می‌خواهند با نیروی قهریه بازار ارز را مدیریت کنند، اما باید بدانند که از این قضیه بوی پیمان‌سپاری می‌آید. همه یارانه‌های سوختی، انرژی و غیره توسط بخش تولید و صادرات به صورت آزاد خریداری می‌شود و باید ارزی را که با مصیبت به دست آورده با نرخ ثابتی به بانک مرکزی بفروشد.

وی با اشاره به این‌که اگر صادرکننده ۱۰۰ هزار دلار اخذ کرده باید این رقم را با نرخ ثابتی به فروش برساند، در حالی که در حال حاضر با تورم حدود ۹ درصدی در جامعه روبه‌رو هستیم و قیمت تمام شده روز به روز افزایش می‌یابد. صادرکنندگان تنها می‌توانستند با افزایش نرخ ارز، هزینه‌های خود را پوشش دهند اما با این اقدام دچار مشکل خواهد شد.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری ایسنا
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیرامورخارجه
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار رئیس جمهور قزاقستان با رهبر معظم انقلاب
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
دیدار وزرای امورخارجه ایران و استونی
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
مراسم بزرگداشت زنده یاد فرج الله سلحشور
  جلسه مزد ۹۶ و پس‌گیری اصلاح قانون کار امروز در وزارت کار      پروژه‌های LNG ایران فعال می‌شود      می‌خواهند با یک لایحه ۵ خطی ۱.۵ میلیارد دلار بگیرند     طرح جدید کنگره آمریکا برای توقف فروش هواپیما به ایران      رشد ۴۵هزار میلیارد تومانی مطالبات معوق بانک‌ها در ۳ سال اخیر      هدیه با ارزشی که هاشمی رفسنجانی به مدیرانش داد      تكذيب قرار داد 300 ميليوني جناب خان     جوانان از بیکاری افسرده شده‌اند